Georg Tangen Andersen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

18. mars 1905

Død

8. juli 1970

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Randesund ( Randøsund)

Bosted

Nygaten 13, Egersund

Relasjon til fylke

Vest-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Matros / SkytterU.d.m. (Utskrevet dekksmann)

Sjøforklaring 1939 - 1945

  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: 9691 London, 91197/18897 NY.

    Gift med (jf. London-kort): Jenny Tangen Andersen.

    Han tjenestegjorde i marine som los fra 12. april 1940 til 1. juni 1940, i hæren fra 1. juni 1940 til 1. august 1940 og i marinen igjen fra 1. august 1940 fram til 3. april 1946.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 231: Andersen, Georg Tangen. Født 18.mars 1905 i Randøsund.

    Han var en av de første mannskaper som ble utlånt fra marinen til handelsflåtens selvforsvar. Avtjente ordinær verneplikt i 1925/26. Tjenestegjorde i Royal Navy (los) 12.4. - 1.6.-1940, i Hæren 1.6 - 1.8.-1940, og i Marinen igjen fra 1.8.1940 til han ble dimittert 3.4.1946.

    Utdannet til skytter i  H NOR MS KNM HEIMDAL I Port Edgar , Scotland.

    Tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    D/S CUBANO fra 10.10.1940 til skipet, bare 10 dager etter ble torpedert den 20.10.1940 underveis  fra Liverpool til Montreal. To mann ble drept under krigsforliset.
    Han var videre ombord i M/S PRIMERO fra  18.11.1940 til 1.8.1941.
    D/S LEIKANGER fra 1.9.1941 til 23.9.1941.
    M/S BRØNNØY fra 18.12.1941 til 30.3.1942.
    M/T SOLSTEN fra 17.6.1942 til 2.11.1942.
    M/S FERNWOOD fra 15.12.1942 til 27.2.1943.
    M/S FERNBANK fra 1.3.1943 til 4.12.1943.
    D/S LAGO fra 14.3.1944 til 8.5.1944.
    M/S WASHINGTON EXPRESS fra 16.5.1944 til 29.5.1944.
    D/S LUTZ fra 11.8.1944 til 21.12.1944.
    M/S GRANVILLE fra 2.2.1945 til 14.7.1945.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 17. juli 1940, som: U.d.m.

    Sivil stilling: Styrmann.

    Sivil utdannelse: Styrmannsskole.

    Sertifikater: Styrmannsertif. Skipsførersertifikat inntil 450 tonn.

    Tidligere militærtjeneste: Marinen 1925. Under krigen i Norge ombord i engelsk krigsfartøy som P.O.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Art.kurs.

    Dimittert fra Marinen: 3. april 1946.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.38. Kort 311-314.