Sverre Batalden

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

30. april 1915

Foreldre

Mor Kristine Batalden, Strandgaten 22, Florø

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Florø

Bosted

Florø

Relasjon til fylke

Sogn og Fjordane

Har stillinger

Kvartermester

Sjøforklaring 1939 - 1945

  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 11409, NY 19759 og NY 90420.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 194: Batalden, Sverre. Født 30.april 1915 i Florø Var i 1940 på nøytralitetsvakt , og var således med under krigen i Norge. Da evakueringsorderen for Nord-Norge ble utstedet den 6. juni 1940, ble han med  H NOR MS KNM HEIMDAL over til Scotland.

    Ble utdannet til skytter i Dumbarton, Scotland og utlånt til Handelsflåten hvor han tjenestegjorde ombord i :

    M/S ELG 2.9.1941 til 3.11.1941
    M/S HEIMGAR fra 4.12.1941 til 3.2.1942
    M/S REINHOLT fra 4.2.1942 til 22.12.1943
    M/S REINHOLT ble den 23.april 1942 angrepet av en tysk undervannsbåt. Om dette skriver kapteinen i sin rapport:
    "Det var flest treff akterut, og særlig på kanonplatformen. Vi sjøt hele tiden og styrte slik at vi hadde u-båten rett akterut, slik at  hadde minst mulig skyteskive, og vi satt kursen rett  mot solen for å blende  forfølgeren. Her burde ikke  fremheves noen bestemt person, for alle var helt enestående. Allikavell vil jeg få si at kanoneren, Sverre Batalden, som  jo står i særstilling for så vidt var den eneste militære ombord, var helt fabelaktig. Han fikk skutt 14 skudd og mener selv at minst ett av dem traff. Da han sluttet å skyte forsøkte jeg å telefonere over, men telefonledningen var brutt".
    Kanoneren hadde brukt opp all ammunisjon på plattformen, og det hadde tatt fyr i magasinet under dekk

    Videre var han ombord i M/S LAURTIZ SWENSON fra 4.1.1944 til 5.2.1944. Han ble forfremmet til ledende dekksmann, og fra 1.6.1944 til kvartermester.

    Fra 31.12.1944 ansatt ved marinens kontor og gjorde bl.a. tjeneste som instruktør ved MMD i New York.

    Dimittert 11.februar 1946.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortraship flåtens skyttere 1941 til 1946.