Peder Emanuel Bekkvik

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

4. desember 1906

Død

6. oktober 1961Årsak: Sykdom

Foreldre

Styrmann Hans Tjøstolfsen og hustru Helene.

Annotasjonsrulle

Hovedrulle Nr. 4832

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Dypvåg, Tvedestrand

Bosted

Sandøya

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Inspeksjons og væpningsoffiser Styrmann

Kjente utdannelser

SjømannsskolenSkipsførerskole
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 11221, NY 1715/90412.

    Gift med (jf. London-kort): Jenny Bekkvik. Peder Emanuel Tjøstolfsen skiftet navn til Bekkvik i.h.t. navneloven av 21.02.1939.

    1933 - 2. kl. Radiotelegrafist sertifikat. 

    Var mannskap på fiskebåt A. A.19 fra 10.11.1933 til 10.04.1934. Styrmanns eksamen i Kristiansand 30.06.1938. Styrmanns serttifikat 16.07.1938. Skipsfører eksamen 20.06.1947. Skipsfører sertifikat 04.07.1947. Tjenestegjort i Marinen fra 02.08.1943 til 12.12.1945. Grad av utskrevet løytnant.                     Seilte i utenriks fart under hele 2. verdenskrig.  

    Nortrashipflåtens skyttere 1941-1946:

    Utdannet til inspeksjons- og vepningsoffiser ved Sjøforsvarets Skytteravdeling for Handelsflåten.                     Etter endt utdannelse gjorde han tjeneste på:
    M/S ABRAHAM LINCOLN
    M/S HAMMERFEST

    Reiste fra New York og hjem til Norge med D/S STAVANGERFJORD, og ble dimittert i Oslo 12. desember 1945.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 02.08.1943, som: Off. asp.

    Beskikket eller vervet fra: 15.10.1943 Utskr. Fenrik. 15.04.1945 U/Ltn.

    Fra Bekkviks eldste sønn, Per Rudi Bekkvik, har vi mottatt flere opplysninger om Peder Emanuel Bekkvik: 

    Sitat: Etter at han mønstret av ANNIK 30. mars 1943 ble han utskrevet til Den norske marine. Han gjennomgikk et gunner-kurs på Travis Island i New York. Etter endt utdannelse ble han beskikket til fenrik. Senere ble han forfremmet til løytnant. Deretter tjenestegjorde han som væpnings offiser  ombord i M/S ABRAHAM LINCOLN. Dette skipet seilte i konvoifart mellom USA og Storbritannia. 
    Videre hadde han et fem måneder langt opphold på T/T HAMMERFEST (Nortraship), han mønstret av i oktober 1945.

    I  1947 avla han skipsførereksamen i Arendal. Den 13. april 1948 gikk han ut som 2. styrmann/telegrafist på M/S HEIMVARD. Deretter var han 1. styrmann/telegrafist på M/S MUI  NAN . Dette  skipet gikk i østenfart.

    I 1953 avanserte han til skipsfører på D/S ASKEPOT. Etter en tid måtte han gå i land på grunn av
    hjertesykdom. I 1953 ble han utnevnt til utskreven kapteinløytnant i marinen. Han døde av hjerteinfarkt under en jakttur på Vestre Sandøya den 6. oktober 1961. Gift. 3 barn. 

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg 

    Nortrashipflåtens skyttere 1941-1946.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.3. kort 327-328.

    Per Rudi Bekkvik.