Ingar Louis Karlsen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

7. mars 1921

Foreldre

Hans Karlsen, Bjerkerø, Bugården, Sandefjord

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Sandar

Relasjon til fylke

Vestfold

Har stillinger

Matros / SkytterU.d.m. (Utskrevet dekksmann)
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 28914, NY 22968.

    Ifølge London-kort avmønstret Karlsen NORRUNA 16. desember 1941 i New York. På New York-kort står det at han var mønstret på NORRØNA fra 2. oktober 1940 til 15. februar 1941. Det har ikke lyktes å identifisere hvilket skip Karlsen faktisk var påmønstret denne perioden. Det eksisterte et svensk skip ved navn NORRUNA under krigen, men ingen skip ved navn NORRØNA. Det kan imidlertid være ført opp feil navn på New York-kort og at han var på Vestfold I, som het NORRØNA fra 1929-1934.

    Kanadisk statsborger etter krigen.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 295: Karlsen, Ingvar, Louis. Født 07.03.1921 i Sandar .
    Yrke: Sjømann.

    Antatt i marinen 17.10.1941  og ble utdannet til skytter i Lunenburg, Canada.

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    M/T BETH fra 25.11.1941 til 11.5.1942.
    D/S ASKILD fra 9.8.1942 til 2.10.1942.
    M/S TORRENS fra 27.10.1942 til 10.12.1942.
    M/S ROSEVILLE fra 3.1.1943 til 30.4.1944.
    M/S GENERAL RUGE fra 5.5.1944 til 2.12.1944.
    T/T KIRKENES fra 20.12.1944 til 19.6.1945.

    Da krigen var slutt reiste han hjem til Norge med D/S STAVANGERFJORD og ble dimittert på Garnes ved Bergen den 8.november 1945..

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII`s 70 års medalje.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 17. oktober 1941, som: U.D.M.

    Sivil stilling: Lettmatros

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Kanonskytterkurs

    Dimittert fra Marinen: 8. november 1945.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.23. Kort 181-182.

    RA/RAFA-5156/G/Gb/Gbb/Gbba/L0002