Thorleif Halvorsen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

4. mai 1919

Foreldre

Halvor Aslaksen & h. Theresie

Annotasjonsrulle

Hovedrulle nr. 5098

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Holt

Bosted

Grimslia, Holt

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Dekksgutt, jungmann, lettmatros til matrosSkytter / Gunner

Har seilt for rederi

  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London: 22134, NY 1553.

    Tvedestrand Mønstrings Protokoller:   

    Mønstret i Tvedestrand 14.4.1938 som dekksgutt til D.S. CRAWFORD ELLIS. Mønstret av i Mobile, U.S.A. 28.7.42 som matros. 
    Vervet seg til marinen 1.8.1942 og ble utdannet Skytter. Tjenesegjorde på flere skip i handelsfåten som Skytter/Matros fra august 1942 til han ble dimitrert fra Marinen 15.4.1946.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941-1946:

    Skytter 1071.

    Torleif Halvorsen født 4.5.1919 i Grimslia, Holt.

    Var den 9.april 1940 ombord i Damptanker CRAWFORD ELLIS av Oslo. Rederiet Helmer Staubo & Co. som han mønstret av i New York og meldte seg til marinen.

    Ble antatt den 1.8.1942 og utdannet til kanoner i Lunenburg, Canada.

    Etter endt utdannelse seilte han som matros/skytter med følgende skip:

    Motortanker TATRA av Tønsberg. Rederiet Wilh. Wilhelmsen. påmønstret 21.9.1942. avmønstret 28.4.1943.

    Motorskip TITANIA av Tønsberg. Rederiet Wilh. Wilhelmsen. påm. 7.5.1943. avm. 4.4.1944.

    Motortanker BRASIL av Oslo. Rederiet The Texas Company (Norway)A/S. påm. 12.5.1944. avm. 3.5.1945.

    Dampskip CARL OFTEDAL av Oslo. Rederiet Nortraship. påm. 19.5.1945. avm. 11.3.1946.

    Dimittert ved Garnes ved Bergen 15.april 1946.

    Han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den 7's 70 års medalje.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 1. august 1942, som: Skytter.

    Sivil stilling:  Matros

    Dimittert fra Marinen: 15. april 1946.

     

     

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg  

    Tvedestrand Mønstrings Protokoller

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941-1946

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.15. kort 323-324.