Øyvind Norman Nilsen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

12. august 1919

Foreldre

Anders Nilsen & H. Helene

Annotasjonsrulle

Hovedrulle nr. 4996

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Dypvåg

Bosted

Lyngør, Dypvåg

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Jungmann til LettmatrosMatros / SkytterU.d.m. (Utskrevet dekksmann)

Har seilt for rederi

Kjente utdannelser

Kystskipperskole
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 32646, NY 13605.

    Alle mønstringer i tiden 6. jan. 1940 - 26. juni 1946 er ført etter opplysninger i Ex gratia-arkivet.

    Sjøhistorie:

    Sjømanns tjeneste etter fylte 15 år med dampskip 21.27/30 måneder.

    Mønstringer, se mønstringsliste.

    Kystskipper eksamen av 2. klasse i Arendal 05.02.1947. Kystskipper sertifikat av 2.klasse 11.02.1947.

    Nilsen seilte i utenriks fart under hele 2.verdenskrig og nedenunder gjentas det som er skrevet i boka NOTRASKIPSFLÅTENS SKYTTERE.

    Nortrashipflåtens skyttere 1941- 1946

    Skytter nr. 280. Nilsen, Øyvind Normann. Født 12.8.1919 i Lyngør.

    Sjømann.

    Fartstid ca.80 måneder

    Var den 9.april 1940 ombord i M.S. HERSTEIN av Oslo, som på denne tid lå i Calcutta, India.

    Senere var han ombord i M.S. HEINA av Bergen, men mønstret av i New York og meldte seg til marinen. Ble utdannet til skytter i Lunenburg, Canada og seilte siden med:

    M.S. MONTEVIDEO av Oslo fra 2.11.1941 til 30.7.1943.
    M.S. KRONPRINSESSEN av Oslo fra 23.8.1943 til 24.2.1944.
    M.T. SOLSTAD av Oslo fra 25.2.1944 til 3.5.1944.
    M.T. FOSNA av Bergen fra 12.5.1944 til 2.12.1944.
    M.S. MARTIN BAKKE av Haugesund fra 11.1.1945 til 25.9.1945.
    M.S. BOSPHORUS av Oslo fra 8.10.1945 til 13.12.1946.

    Dimittert fra marinen i Sidney, Australia den 13.2.1946. Fortsatte ombord i BOSPHORUS som matros  intil 26.06.1946 da han mønstret av i Liverpool.
      
    Han ble innehaver av Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Kong Haakon 7s  Frihetsmedalje.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 17. september 1941, som: U.d.m.

    Sivil stilling: Matros.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Kanonskytterkurs.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946. 

    Tvedestrand Mønstrings Protokoller.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.30. kort 097–098.