Yngvar Svendsen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

30. september 1917

Foreldre

Skipsfører Zakarias Svendsen & hustru Johanne

Annotasjonsrulle

Q6-3148,T13-3148,24.08.1937

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Risør

Bosted

Risør rode 8, Ura

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 26318, NY 24389.

    Til Den norske Marine 25. september 1942 og dimittert 11. august 1946.

    Andre kilder:

    Yngvar Svendsen hadde 49 måneder og 15 dagers fartstid før han gikk på styrmannskolen i Arendal 1939/40. Blant annet om bord i "Atna" sammen med sin far og onkel.

    Han løste styrmann sertifikat 10. juni 1940 i Kristiansand.

    Gikk også denne tiden på radioskolen og løste Telegrafist sertifikat.
    Tok skipsførereksamen i Oslo i 1950 og løste skipsfører sertifikat 26. april 1956.

    Han flyktet fra Norge under en lang og strabasiøs ferd 1942 for å komme til England, seilte en del underveis dit. Gikk inn i marinen der og ble etter hvert "Utskreven Løytnant" tjenestegjorde i marinen frem til 07.03.1946 sist om bord P/F "Penang" som navigasjons offiser.

    Han har følgende fartstid under krigen:

    Mønstret på D/S "Valør" (kyst) som 2. styrmann 10.09.1940 i Sauda, mønstret av i Oslo 25.11.1940

    Mønstret på D/S "Tindefjell"(kyst)  som matros i Bergen 30.11.1940, mønstret av i Kristiansand 27.01.1941.

    Rømte fra Norge i 1942.

    Mønstret som 4. Styrmann på M/S "Sommerville" i Bombay 23.06.1941, mønstret av i Cape Town 29.07.1941.

    Mønstret som  3.styrmann/telegrafist  på M/S "Glarona" 29.07.1941 i Cape Town, mønstret av i engelsk havn 17.09.1942. Dette var en del av reisen til England.

    Han gikk nå inn i Marinen og tjenestegjorde der fra 25. september 1942 til 11. august 1946.

    Fartstid etter krigen:

    Mønstret som 2.styrmann/radioofiser på M/S "Benny" 31.01.1947 i Risør, mønstret av i Liverpool 01.08.1948

    Mønstret som 3.styrmann/2.styramann på M/S "Mosdale" 26.10.1948 i New York, mønstret av i New Orléans   04.06.1949.

    Mønstret som  1.styrmann på  D/S "Bakia" 15.08.1950 i Rouen, mønstret av New York  11.05.1951

    Mønstret som  2.styrmann på  D/S "Almora" 06.10.1952 I London, mønstret av i Oslo 24.04.1953.

    Mønstret som 1.styrmann på M/S "Milrid" 24.09.1953 i Hull, mønstret av i Hestavika  10.10.1953.

    Mønstret som 2.styrmann på M/S "Folke Bernadotte" i Risør 09.04.1954, mønstret av i Hamburg 09.09.1954.

    Mønstret som 1. Styrmann på M/S "Akera" 10..1.1955 i Risør, mønstret av i Amsterdam  10.02.1956.

    Mønstret som 2.styrmann på M/S "Orinocov" 26.04.1956 i Antwerpen, mønstret av Rotterdam 11.08.1956.

    Mønstret som 1.styrmann på M/S "Laarensius Janson" i  Jarrow 06.11.1956, mønstret av i Singapore  15.02.1958.

    Mønstret som 2.styrmann på M/S "Gudvor" Tyne  21.101958, mønstret av i Tyne 11.12.1958.

    Mønstret som 2.styrmann på M/S "Belnor" i San Francisco  11.05.1959, mønstret av i Vancouver 03.05.1961.

    Mønstret som overstyrmann på M/S  "Atlerani" i San Francisco 15.08.1961, mønstret av i Hamburg 04.04.1963.

    Mønstret som overstyrmann vikar på M/S" Belura" i Risør 06.05.1963, mønstret av i Bremen 19.08.1963.

    Mønstret  som overstyrmann/fører på M/S "Stove Waggar" " i Risør 07.03.1964, mønstret av i Hamburg 21.01.1965.

    Mønstret som fører på M/S "Alferan" i Risør 10.01.1965, mønstret av i Japan 02.08.1966.

    Mønstret som fører på M/S "Jessie Stove" i Risør 09.01.1967. mønstret av i Rotterdam 02.04.1968.

    Mønstret som fører på M/S "James Stove" i Risør 01.07.1968. mønstret av i Yokohama 03.09.1969.

    Mønstret som fører på M/S "Stove Tradition" i Risør 01.03.1970, mønstret av i Istanbul 26.03.1971

    Mønstret som fører på M/S "Stove Seacaia" i Risør 28.07.1971, mønstret av i Sandefjord 06.04.1972.

    Mønstret på som fører på M/S Belcargo" i Risør 19.06.1972, mønstret av  i Rotterdam 16.12.1972.

    Mønstret på som fører på M/S "Stove Campbell" (nybygg byggetilsyn) i Fredrikstad 15.03.1973, mønstret av Fredrikstad 11.02.1974.

    Mønstret som fører på M/S "Belstar" i Risør 09.09.1974, mønstret av i Bremen 17.03.1975.

    Mønstret som fører på M/S "Sove Campbell" i Risør 27.01,1975, mønstret av i Vancouver 15.11.1975.

    Mønstret som fører på M/S "Belnor" i Risør 20.05.1976. mønstret av i Rotterdam 14.10.1976.

    Mønstret som fører på M/S "Belstar" i Risør 25.01.1977, mønstret av i Dublin 14.05.1977.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Privat arkiv avgitt til Arkivet freds- og menneskerettighetssenter