Wilhelm Flood Johannessen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

21. september 1910

Død

9. mars 1960

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Sandefjord

Bosted

Elgesemruten, Sandefjord

Relasjon til fylke

Vestfold

Har stillinger

NestkommanderendeStyrmannU.L.(Utskrevet Løytnant)Utskrevet Fenrik

Annet

  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 37080.

    Gift med (jf. London-kort): Lillian Flood Johannessen.

    Marinetjeneste fra 13/9-40 til 2/4-46.

    Privat arkiv:

    Militær grad og kategori: U. fenrik 13. september 1940, u. løytnant 13. april 1942, u. kapteinløytnant 1. mars 1949.

    Fra dokument med tittel "Ad. ansettelse av utskr. fenrikker i Canada" datert 6. desember 1941:
    "Utskr. fenrik Johannesen er født 21. september 1910. Han tok styrmannseksamen i 1931 med hovedkarakter: Utmerket godt. Han har senere fart som styrmann på hvalbåt i ca. 2 1/2 år. 13. september 1940 ble han ansatt som fenrik i Marinen, men har intet beskikkelsesdokument eller annen skriftlig avtale [...]. Han opplyser at han har gjennomgått fenrikkurs i Canada under ledelse av kaptein Sørensen, og dessuten gjennomgått kurser i regnskapsførsel og behandling av forskjellige våpen i Camp Norway. Han har hele tiden tjenstgjort som nestkommanderende ombord i "Gos 8", nu "Bodø", hvor han fremdeles er".

    Asdic offiser fra 7. juli 1942 til 1. desember 1942. 

    Militære kurser: Radarkurs (29.3-3.4.43), H.M.S. "Drake", gunnery course (5.4.-18.4.43), Slough, Gyro kurs (19.4.-30.4.43) og Liverpool, tactical course (18.10.-23.10.43).

    Dimittert Marinekommandø Østlandet 1. april 1946.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 13.9.1940, som: U. fenrik. Nummer: intet nummer.

    Sivil stilling: Styrmann på hvalfangst.

    Sertifikater: Styrmannskole.

    Tidligere militærtjeneste: Rekruttskole Heistadmoen 1930, 48 dager i infanteriet.

    Beskikket eller vervet fra: 1. mars 1949.

    Dimittert fra Marinen: 1. april 1946.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Privat arkiv avgitt til Arkivet freds- og menneskerettighetssenter

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten