Odd Hilton Thomassen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

17. februar 1913

Død

1987

Foreldre

John Thomassen og Sigrid Pedersen

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Damsgaard, Laksevåg

Bosted

Veibu, Kringsjå, Laksevåg pr Bergen

Relasjon til fylke

Hordaland/Bergen

Flåtetilhørighet

Har stillinger

SersjantSignalmannU/Kvm

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Londonregisteret:

    Registernummer under krigen: London 48382.

    Ankom London 8. november 1941. Gikk inn i Den norske marine 20. november 1941.

    Privat arkiv:

    Utdannelse: Styrmannskole, skipperskole, minekurs i Horten, artillerikurs i Storbritannia.

    "Attest om tjeneste", Sjømilitære korps, april 1972, Orlogskaptein E. Slotte:

    "Sjømilitære korps' ruller viser at Odd Hilton Thomassen - f. 17/2-1913 har gjort tjeneste i Sjøforsvaret fra 6. sep 39 til 31. mar 47. Utskreven menig 6. sep 39, utskreven kvartermester 20 nov 41 og beskikket som kvartermester II kl. 1 des 43. I tillegg til ovenstående gjorde han 6 måneders førstegangstjeneste i 1933".

    Historikk:

    Reiste til sjøs som 15-åring, mønstret av 1934 Skip: SS Romsdalshorn og SS Eire.

    Militærtjeneste 1933 mineskole Horten, signalmann og kanonmannskap.

    Styrmann- og skipperskole 1936-1939, diverse strøjobber imellom.

    Nøytralitetsvakt på M/L TYR 1939 06.09.39 – 16.03.40, signalmann.

    Diverse strøjobber, jobbet som fører av «M/F Dokefergen» med oppdrag fra myndighetene om å registrere all aktivitet på havnen (Dokkeskjerskaien/marineholmen) og rapportere det til Storbritannia.

    Thomassen hadde fått utstyr for å sende og motta.

    Jobben på fergen gjorde at han kom i kontakt med folk som var nazister, noen han ikke hadde sympati for. Han ble anmeldt og måtte komme seg vekk. Det resulterte i at han dro til Storbritannia.

    Han førte M/S Sjølyst til Shetland 30.10.1941 med 16 personer ombord, turen gikk uten noen dramatikk.

    Han meldte seg for konvoitjeneste.

    03.12.1941 mønstret han på KNM «Potentilla» og mønstret av 17.04.1944 da fartøyet ble tilbakelevert til Canada. Konvoifart var Newfoundland – England. Vinterstid England – Murmansk.

    Deretter mønstret han på «Tunsberg Castle», som krigsforliste i Nord-Norge.

    Kom hjem til Norge med N.Y.M.S 380 VORMA og var med på å minerydding fra Kristiansand til Dannmark.

    Senere førte han Marinens flytekran og var ombord i «King H 7» kort tid.

    Han sluttet i marinen og begynte i kystartilleriet i 1948, som fører av KART 200 og senere VSD 4.

    Thomassen hadde denne jobben til han pensjonerte seg 66 år gammel.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 20. november 1941, som: U/Kvm.

    Sivil stilling: Styrmann.

    Sivil utdannelse: Styrmannsskole.

    Sertifikater: Styrmannssertif.

    Tidligere militærtjeneste: Marinen 1933, nøytr.vakt 1939.

    Beskikket eller vervet fra: 1.12-43 kvm. (A) II kl.

    Dimittert fra Marinen: 31. mars 1947.

    Kilder

    RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0111

    Privat arkiv avgitt til Arkivet freds- og menneskerettighetssenter

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.38. Kort 419-420.

    RA/RAFA-5156/G/Gb/Gbb/Gbbb/L0001