Jon Seip

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

10. februar 1899

Død

24. oktober 1945

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Relasjon til fylke

Oslo

Flåtetilhørighet

Har stillinger

Skipssjef (norsk marine)Vpl. Kaptein

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Londonregisteret:

    Registernummer under krigen: London 46621.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Hustru: Fru Seip, Fagerborg gt. 54, Oslo.

    Jon Seip sin sivil stilling: Hydrograf, Sjøkartverket.
    Sivil utdannelse: Artium
    Sertifikater: S.Off.K.
    Tidligere militærtjeneste: Sjøkrigsskolen. N.A.
    Beskikket eller vervet fra: 25. oktober 1939. til vpl. kaptein.

    Hadde kommandoen på NORDKAPP under invasjonen av Norge. Skipet senket det tyske tankskipet KATTEGAT utenfor Glomfjord 9. april 1940.

    Tjeneste:
    "N.M.L.D.", stilling Flotilla sjef, fra 12. juni 1941 til 30. august 1941.
    "Tynemouth", Vpl. Kaptein, fra 30. august 1941 til 5. september 1941.
    "Hull", Vpl. Kaptein, fra 5. september 1941 til 22. januar 1942.
    Sjøforsvarets overkommando, Vpl. Kaptein, fra 22. januar 1942.
    Inter service topographical department, Oxford, 22. desember 1942 til 26. mai 1945.

    Kilder

    RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0098

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten