Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen nedenfor vedr. skip i Nortraships flåte er direkte avskrift av orginalkilden 'Sjøforklaringer fra andre verdenskrig (1940-1945)'. Informasjonen her er fra sjøforklaringer holdt under og rett etter krigen og kan derfor avvike noe fra den øvrige kvalitetssikrede informasjonen i Krigsseilerregisteret.

Sjøforklaring 1939-1945
Dato
9. august 1942
Posisjon
7 gr. 13 N og ca- 26 gr. 13 W.
Årsak
Torpedert [av tysk ubåt]
Last
Fuel oil
Reiserute
Trinidad - Point Noire
Mannskapsliste
Komplett
Savnet
2
Fanget
2
Reddet
30
Omkommet
0 [2]
Dato
16. september 1942
Sted
London
Administrator
Konsul J. Gregg

Referat

    ...

    Fremstod 2. styrmann Johan Anker Olsen ...

    Komparenten som oplyste at han kom til London igår, medbragte en igår forfattet og undertegnet skriftlig fremstilling som han oplyste at ha forfattet efter hukommelsen.

    ...

    Man så ingen skip efterat ha brudt konvoyen og intet observertes.

    De omkomne mannskaper var:

    1. donkeymann Aksel Olsen ...

    2. matros Karl Fredrik Mathisen

    Donkeyman Aksel Olsen hadde vakt. Han var alene i maskinen da torpedoen traff maskinrummet, og han er ikke sett av noen. Fyrbøter Løkhammer var i øieblikket oppe for å hente isvann. 2. maskinist Ivar Nielsen, som er bladt de savnede, hadde vakt men var antagelig opp i sin lugar.

    Matros Karl Fredrik Mathisen hadde vakt. Han er sidst sett liggende sammenkrøpet utenfor matroslugarerne forut. Dette blev fortalt komp. i styrbordlivbåten av letmatros Asbjørn Ås og båtsmann Sverre Mikkelsen men også av andre i styrbord livbåt. De som så ham antok ham for at være død. Komp. har ikke hørt at han var blodig. Matros Mathisen befandt sig antagelig like ved der hvor den anden torpedo traf. Han hadde vakt, og må ha været på vei til eller fra broen komende henover dekket eller muligens henover stormbroen. Denne sidste blev ødelagt forenfor formasten.

    Tatt ombord i undervannsbåten som var tysk, blev kaptein G. C. Jacobsen ... og 1. mask. Peder Olsen ...

    I bakbord livbåt som savnes, var ialt 1|6 mann hvorav 3 utlendinger, nemlig:

    1. messegut Roy Thorne ...

    2. fyrbøter William MacLaughlin ...

    3. kokken ... hvis navn ikke kjennes, en britisk armee-kok.

    Komp. fremla en liste over de ombordværende i bakbord livbåt som savnes:

    "Liste over de ombordværende i bakbord livbåt fra s.s. "Malmanger"

    1. 1. styrmann Rolf Molstad ...

    2. 3. styrmann og radiotelegrafist Peter Åraas ...

    3. 2. mask. Ivar Nilsen ...

    4. maskinassistent Alf Karlsen ...

    5. fyrbøter Haakon Rosland ...

    6. smører Randulf Rasmussen ...

    7. smører William MacLaughlin ...

    8. matros Hans Leikner ...

    9. gunner & matros John Østesbø ...

    10. letmatros Gunnar Gundersen ...

    11. letmatros Rolf Hansen ...

    12. letmatros Sigvald Vold ...

    13. jungmann Nonås ...

    14. messegut Roy Albert Thorne ...

    15. kokken, en engelsk armeekok ...

    16. frysemaskinist Halvorsen ...

    ...

    I styrbord livbåt var foruten komp. følgende:

    1. tømmermann Kristiansen

    2. båtsmann Mikkelsen

    3. matros Sjøblom ...

    4. letmatros Asbjørn Ås

    5. stuert Arne Hansen

    6. 3. mask. T. Waagan

    7. fyrbøter Tollisen

    8. fyrbøter Løkhammer

    9. byssegut Leslie Wettern ...

    10-13. fire britisk gunnere.

    Nr. 1-7 hadde frivakt og var i sine lugarer.

    Motorlivbåten på styrbord side akterut ble helt ødelagt.

    Alle ombordværende mistet sine effekter.

    Maskinen stoppet med engang og lyset gikk. Skibet gikk med full fart som var 8 mil. Laber bris, overskyet veir, mørk måne.

    Det var forbudt at røke cigaret på ekket. Om dagen gikk utkiken på bestikktaket, om natten på bakken. Det hadde været samme fine vieret om dagen. Dagen før stormbøier med kraftig regn. Ingenting var set.

    Komp. måtte svømme til sin livbåt og tok av sig alle klær. Han mistet alle sine papirer som var i en pakke som ved denne anledning gikk tapt. Pakken indeholdt foruten sjømannspapierer, en bankbok med Post Savings Bank, Bar Office, Falmouth.

    Komp. har aldrig før været ute for torpedering eller lignende. Han lå i sin køje på bakbord side og blev løftet kanskje en fot i veiret. Det var bare såvidt øret kunde skjelne at det var 2 torpedoer. Han hørte 2 dunk omtrent som ved grunnstøtning. Han fløi ut til livbeltekassen i forkant på undre bro. Kapteinen gav ordre til å sette ut livbåtene. Siden har komp. ikke set kapteinen, men borte ved U.-båten hørte han kapteinen gi 3. maskinistbåten ordre at den skulde kasseres da den var blitt lekk, og de 2 andre brukes. "Malmanger" var da sunket og forsvundet.

    Hvordan det gik skipspapirerne vet komp. ikke men anser det utvilsomt at alle av dem er gått.

    Komp. antar at "Malmanger" var sunket innen 5 minuters tid efter torpedoerne kom. Den gikk ret ned med akterenden uten slagside og komp. vasset ut i vannet fra poopen.

    Komp. kunde ikke i mørket se noe merke på tårnet på U-båten, men stemmen derfra som ropte: "Come alongside" var tysk og tydelig hamburgsk dialekt. Komp. har seilet meget på Hamburg.

    Komp.'s båt benyttet sig av veiret til at seile. Herom blev der konferert mellem komp. og styrmannen en lang stund. Samtidig pågikk arbeidet med at dele likelig beholdningene i den 3dje båt. Enden på diskussionen blev at man skulde seile hver båt for sig. Dette bestemte styrmannen. Skal vi seile i følge, spurte komp. Nei, svarte styrmannen. Det blir bare kluss. 3. styrmann var enig heri med styrmannen. På det vis var det at båtene skilte lag. Styrmannens båt tok en nordligere kurs. Komp. glemte å spørre hvilken kurs styrmannen hadde tenkt på styre. Efter en 3/4 t. tid viste styrm.'s båt et lys antagelig med en lommelampe. Det så ut for komp. som om de tenkte på styre for Dakar. Komp. styrte for Freetown. Det var pent veir flere dager men derefter dårlig veir en nat.

    På komp.'s båt var alt utstyr i bårten komplet og i orden.

    Radiotelegrafisten som var 3. styrmannen hadde akt komp. at han hadde rukket at få sent SOS med nødbatteriet.

    Ingen av livbåtene hadde radiosender. Komp. er selv radiotelegrafist. Komp. skulde ønsket at der hadde været en radiosender i livbåten. Elers var det intet som manglet eller som man kunde ønske sig.

    Folkene blev røde i øinene av brenseloljen som de hadde fått på sig. Dette var gangske slemt men gikk bort med jodvand som viste sig at være godt middel. Noen fikk små verk på huden og blev behandlet på sykehus. Olje til å smøre på huden var det ikke i medisinkisten.

    Båtmanøvre med utsetning av midtskipsbåtene var holdt sidst i Port of Spain.

    ...

    Administrator oplyste at 2. styrmann Anker Olsen var blitt syk av malaria. Stuerten ikke fremmødt.

    Fremstod som vidne Throvald Jentoft Waagan ... 3. maskinist ombord ...

    Vidnet lå og sov i sin lugar på styrb. side, forsøkte at slå på lyset, men dette var gått, gik til båtdekket på styrbord side og da båten der var vekke, gik han til livbåten på bakbord side hvilken båt ikke var oplastet, men var reservebåt.

    Maskinen stoppet momentant.

    Såsnart fordelingen fra bakbord akter livbåten var ferdig, seilte båtene og senere så vidnet ikke noe tegn til styrmannens båt, så ikke noe lys.

    Spørsmålet om båtene skulde bli liggende natten over var nevnt av noen av mannskapet. Hvad angår om båtene skulde seile hver for sig, opfattet vidnet det så at styrmannen ikke vilde annet end at de skulde seile hver for sig. Vidnet går ut fra at 2. styrmannen var enig i dette standpunkt. Dengang båtene lå sammen hørte vidnet ikke noe nevnt om kursen.

    "Malmanger" var gått ned da U-båten dukket op. Det hele tok noen minutter. Stort mer end 5 minutter kunde det ikke være.

    Vidnet hørte ikke at matros Mathisen var blitt set efter torpederingen.

    Vidnet gjennemleste 2. styrmann Anker Olsen's fremstilling. Til denne har vidnet intet at bemerke.

    På foranledning av bisitterne bemerker vidnet at alt utstyr var forhånden i livbåtene og utstyret var i god stand.

    Reservebåten bakbord akter hadde fått et hul i februar iår i storm. Dette var blitt reparert. Båten lekket, men om det skyldtes hullet vet vidnet ikke å si.

    ...

    Vidnet oplyste at Sjøblom sa at han hadde roret. Styrmannen hadde vakt. Hvem som ellers var på broen vet vidnet ikke.

    Skipet gikk topdrevet så at si bestandig.

    ...

    Utdrag fra dekksdagbok

    2. styrmann Johan Anker Olsen's forklaring angående s.t. "Malmanger"s krigsforlis

    s.t. "Malmanger" avgikk fra Trinidad kl. 6.00 den 29. juli 1942 med en last fueloil bestemt for Point NOire. 'Skibet var i konvoy de to første dager, hvorefter konvoyen blev opløst og skibet fortsatte alene. Alt forløp uten uhell til søndag den 9. august kl. 19.00, da skipet blev torpedert uten varsel. En torpedo traff i maskinrummet og en annen forut, antagelig i dyptank.

    Vidnet hadde frivagt og var i sin lugar, løp ut til båtene. Vidnets båt kom hurtig og godt på vannet. Der var fire mann i båten da den blev satt ut. Efter at den var kommet på vannet blev fanglinen kuttet av en i båten, og da skibet fremdeles seg forover drev båten akterover, noen kom avsted på en flåte medens andre hoppet overbord og blev efterpå tatt ombord i båten. Såvidt vidnet kuinne si kom styrmannens båt også godt fra skibet; det antas at dette sank efter ca. 5 minutter. To mann antas at være drept av eksplosjonen, nemlig kanoner Karl Fredrik Mathiesen og donkeymann Aksel Olsen. Vidnet uttalte at alt utstyr i båten var iorden.

    Efter at man var kommet klar kom undervannsbåten op og ropte til båtene at komme op langs siden. Styrmannens båt rodde op til undervannsbåten og efter en kort tid dukket denne og det viste sig at kaptein Jacobsen og maskinmester Olsen var tatt ombord i undervannsbåten. Vidnets båt konfererte med styrmannens båt og det blev besluttet at fortsette hver for sig mot land. Styrmannens båt hadde 16 mann og vidnets båt 14 mann. Torpederingen skjedde på 7 gr. 13 N og ca- 26 gr. 13 W.

    Omtrent kl. 21.00 den 9. august begynte at seile mot land. Reisen videre foregikk i bra veir, når unntas at man lå på veiret litt en nat. Vidnets båt ankom den 18. august kl. 10.00 til Ballo, en liten plass i nærheten av Freetown. Her blev man meget godt mottatt. Man hadde da været i båten 8 1/2 døgn og seilet ca. 700 N. mil. Styrmannens båt hadde vidnet ikke sett noe til siden de skiltes efter torpederingen. Vidnet oplyser at tilstanden mellem folkene var meget bra. Man hadde nok proviant og vann for turen.

    Livbåten blev overtatt av myndigheterne på stedet. De skibbrudne blev sendt videre til Freetown hvor man ankom den 22. august. Vidnet, samt 3. maskinist Thorvald Wågan og stuert Arne Hansen fortsatte den 1. september til Liverpool med passagerskib, hvortil de ankom den 14. september. Resten av mannskapet blev igjen i Freetown.

    Mannskap (34)

    • Detaljer
      Født 16. mars 1917
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Kokk
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 13. november 1913 i Fredrikstad
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 22. oktober 1901 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. mai 1924 i Fredrikstad
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 9. mars 1904 i Trondheim
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Stuert
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 27. februar 1904 i Tysnes
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fører
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 18. august 1904 i Langesund
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Maskinassistent
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 30. mars 1908 i Ølve pr. Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Tømmermann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 24. april 1918 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 22. juni 1922 i Stord
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 20. oktober 1923 i Moville
      Nasjonalitet
      Flagg for Irland
      Irland
      Stilling
      Smører
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 10. februar 1913 i Larvik
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 24. august 1916 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Båtsmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 22. oktober 1914
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Skytter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 18. desember 1913 i Kristiansund N
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1. Styrmann
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 5. juli 1901 i Tromsø
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. Maskinist
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 23. juni 1924 i Moster
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Jungmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 24. august 1886 i Hvaler
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Maskinist
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 23. juli 1884 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1. maskinist
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 8. desember 1895 i Hvaler
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 9. oktober 1912 i Vevlestad
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Smører
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 9. september 1916 i Dymchurch
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Kanoner
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 20. juni 1912 i Stavanger
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 2. april 1904 i Thorpe
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Skytter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 7. april 1912 i Sandar
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 13. september 1923
      Nasjonalitet
      Flagg for Canada
      Canada
      Stilling
      Salonggutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 21. februar 1919 i Lista
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 13. august 1917 i Ramsgate
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Kanoner
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 13. juli 1924
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Byssegutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 1. desember 1920 i Hindrum
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Fange
    • Detaljer
      Født 30. desember 1908 i Nes i Fosen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      3. Maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 14. mai 1919 i Finnås
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros / skytter.
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 3. oktober 1912 i Søgne
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      3. Styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. januar 1919 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      lettmatros
      Skjebne
      Reddet