Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen nedenfor vedr. skip i Nortraships flåte er direkte avskrift av orginalkilden 'Sjøforklaringer fra andre verdenskrig (1940-1945)'. Informasjonen her er fra sjøforklaringer holdt under og rett etter krigen og kan derfor avvike noe fra den øvrige kvalitetssikrede informasjonen i Krigsseilerregisteret.

Sjøforklaring 1939-1945
Dato
28. november 1942
Posisjon
Vestlige Middelhav, utenfor Bougie
Årsak
Torpedert av fly [tyske]
Last
Bensin
Reiserute
Algiers - Bone
Mannskapsliste
Komplett
Savnet
0
Fanget
0
Reddet
17
Omkommet
11 [11]
Dato
29. desember 1942
Sted
Glasgow
Administrator
Konsul L. Offerdahl

Referat

    ...

    Framstod skibets fører Arne Ragnar Lund og fremla en av ham avgitt rapport ...

    ...

    Kapteinen henholdt sig til rapporten og tilføiet at skibet var i full sjødyktig stand med redningsmateriell og livbåter i forskriftsmessig orden. Skibet var fullt bemannet - 28 manns besetning.

    Kapteinen har ikke flere data om de forulykkede enn de som er angitt i rapporten. Men fullstendig liste kan fåes fra Nortraship i London. Kapteinen har ikke materiale til å avgi skademelding for de skadede, men konsulatet i Algier ble underrettet om dem. Motorbåten som bragte de reddede iland ble tatt vare på av de britiske militære på stedet (Mon).

    ...

    1ste vidne (Juel Jahren, 1ste styrmann) forklarte at han var bekjennt med kapteinens rapport som han henholdt sig til. Han tilføiet at han lå i sin køi da angrepet av fiendlige fly begyndte, men sprang straks op på broen, hvor han var de torpedoen kom. Samtlige forulykkede var akterut undtagen messegutten som var midtskibs. De er antagelig samtlige blitt brennt op. Vidnet så selv 2 av mannskapet flyte på sjøen. De var forbrennte og helt ukjennelige og sikkert døde.

    ...

    2net vidne (John Sørensen, matros) blev gjort bekjennt med kapteinens rapport som han intet hadde å bemerke til. Han forklarte at han hadde vakt ved roret da fly-angrepet begyndte. Han hadde stått tilrors fra kl. 12 1/2. En tid etter hørte han flydur og samtidig at der ble skutt mot flyene. Da torpedoen hadde rammet gikk han på bagbord side og derfra gikk han tilbake til styrehuset hvor han ble antagelig noen sekunder. Han hoppet på sjøen på styrbords side og ble etter ca. 1/2 times tid tatt opp av en båt fra den britiske trawler "Lord Nuffield." Vidnet så 2 av de forulykkede i sjøen. De var døde og helt ugjenkjennelige.

    ...

    Utdrag fra dekksdagbok

    Rapport fra fører av s.s. "SELBO"

    27/11/42 Kl. 19.00 G.M.T. avgikk i konvoi fra Alger bestemt for Bone.

    28/11/42. Kl. 13.15, possisjon ca. 15 n.mil Nord av Cape Calallo blev konvoien angrepet av fiendlige fly. Straks efter at flyene hadde snud blev man opmerksom på stripen av en torpedo. Roret blev lagt hårdt b.b. i håb om at svinge agterskibet klar av torpedoen, som kom inn i vinkel ca. 80 gr. på kursen om b.b. Manøvren mislykkedes og like efter blev "SELBO" truffet ut for nr. 4 luke og der opstod en voldsom eksplosjon i bensinlasten som øieblikkelig satte hele akterskibet i flammer. Ved eksplosjonen blev brendende artikler slynget over hele skibet, livbåtene var øieblikkelig i flammer og man så at det begyndte å brenne i presenningene på lukene på fordekket og røk kom op fra luftrørene, likeledes begyndte det å brenne rundt på midtskibet. Mesteparten av mannskapet hoppet overbord. Motorbåten var det eneste redningsmatriel som ikke var ibrand og det lykkedes føreren og 3. styrmann å få satt denne på vannet før den blev antent og 8 mann som var de eneste gjenværende man kunne se kom sig ombord i denne og kom klar av skibet og flammene, straks efter så man skibet synke, men flammene stod fremdeles høit til værs og så sent som ved mørkets frembrud kunne røk fra ulykkesstedet observeres fra land. Efter å ha kommet klar av skibet og flammene, cirklet man rundt på lo side avulykkesstedet for å se om der var nogen i vannet som kunne reddes, men det var ingen å se. Det blev observert fra motorbåten at et av eskorteskibene kom til stedet aktenfor ulykkesstedet og at en båt blev satt på vannet, senere fikk man vite at de hadde tatt op 9 mann.

    I motorbåten var: A. Lund fører, P. Schmedling 1. mask. O Røen 2. mask., A. Samuelsen 3. mask., E. Ovaldsen 2. styrm., Fritz Andersen, 2. styrm., O. Otten stuert, og D.E.M.S. A/A Gunner E. Sadler.

    3. mask. A. Samuelsen var såret, hadde brukket høire fot ved ankelen og var sterkt forbrendt på begge armer og endel i nakken og ansiktet. Da veiret var pent blev det bestemt å sette kurs mot land i stedet for å vente på eskortebåten (en trawler) i håp om å skaffe den sårede lægebehandling hurtigst mulig. Efter å ha styrt mot land en tid, blev man anropt av trawleren og bedt om å snu å vente. Da man kom langs siden av denne og de fikk vite at det var en såret i motorbåten, blev det bestemt at man med motorbåten skulde fortsette mot land. Man fikk nogen forbindingssaker ombord og satte av. 1. styrm. J. Jahren som var reddet av trawleren kom med i motorbåten og av ham fikk man vite at følgende foruten ham var reddet av trawleren: Kokk A. Borgersen, Bysseg. D. Munden, D.E.M.S. A/A Gunner T. Bailey, Lemper H. Pike, Fyrbøter G. Sjøstrøm, Donkeym. J. Hellerud og matros/skytter A. Løken. Styrmann oplyser at A. Løken og J. Hellerud var sterkt forbrendt og begge i kritisk situasjon, H. Pike og G. Sjøstrøm var også endel forbrendte. På veien innover blev 3. mask. foreløbig forbindet. Kl. 1715 landet man vest for fyret Phare Alida, hvor det viste sig å være en avdeling engelske soldater stasjonert. Man blev best mulig mottatt, og den sårede blev straks tatt i en bil å kjørt til Djidjelli hvor det var en amerikansk 1. hjelpstasjon. De øvrige blev innkvartert på militærstasjonen for natten. Motorbåten blev trukket på land. Militærmyndighetene i Djidjelli blev underrettet.

    29/11/42. Kl. 1215 reiste man fra Mon som det viste sig stedet het, i en armebil til Bougie, ankom dertil kl. 1445, og blev mottatt av de engelske marinemyndigheterne, og blev innkvartert på stedets teater for natten. Før avreisen fra Mon fikk man oplyst at 3. maskinisten var transportert til det militære sykehus i nærhetn av Bougie.

    30/11/42. Flyttet fra Bougie til Camp Iferiuer hvor man skulde bo til avreisen kunne finne sted.

    3/12/42. Kl. 17.00 flyttet ombord i engelsk m.s. "Derwent Hall".

    4/12/42. Kl. 08.00 avgikk fra Bougie og ankom til Alger samme dag kl. 2345.

    5/12/42. Signal blev sendt iland til Sea Transport om vår ankomst.

    7/12/42. "Derwent Hall" gikk inn på havnen for å fylle vann, da føreren av "Selbo" fremdeles ikke hadde hørt noget fra Sea Transport satte han sig i forbindelse med Nortraship's representant Herr J. Pettersen og det norske konsulat. Samme dag ankom med d.s. "Eviva" Kokk. A. Borgersen og matros J. Sørensen fra Bone, de opplyste at de resterende 6 mann var efterlatt i Bone på sykehuset da de var forbrendte. Deres navne er: A. Løken, matr. /sky., J. Hellerud, donkeymann H. Pike, lemper D. Munden, bysseg. og A/A gunner T. Bailey, samt fyrb. G. Sjøstrøm.

    De forulykkedes navner er:

    Fyrbøter G. Olsen.

    Fyrbøter A. Gunderstad.

    Lemper P. Cole.

    Matros/Skytter P. Strøm Pettersen.

    Matros /skytter I. Strømme.

    Matros H. Hansen.

    Matros W. Arntzen.

    Letmatros G. Garrett.

    Letmatros A. Jensen.

    Messegutt L. Brewer.

    Matros/Skytter A. Aronsen.

    Algier den 8. desember 1942

    Juel Jahren, 1. styrmann

    Arne R. Lund, fører

    P. Schmedling, 1. mask.

    Mannskap (28)

    • Detaljer
      Født 8. april 1905 i Nøtterøy
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      3. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 5. november 1893 i Sem
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 22. september 1914 i Bremanger
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros / skytter.
      Skjebne
      Død.
    • Detaljer
      Født 26. februar 1911 i Accrington
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Gunner/Skytter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 18. november 1919 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Kokk
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 23. juni 1925 i Wellington
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Messegutt
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 16. mai 1923 i London
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Lemper
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 19. september 1915 i Hull
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 9. november 1919 i Haugesund
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 6. oktober 1919 i Arendal
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Dekksgutt
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 19. september 1898 i Sandefjord
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Donkeymann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. oktober 1913 i Fredrikstad
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 30. august 1918 i New Westminster, Canada
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Omkommet
    • Detaljer
      Født 29. august 1901 i Stabekk
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Skipsfører
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. juni 1922 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros / skytt
      Skjebne
      Omkom
    • Detaljer
      Født 2. august 1925 i London
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Byssegutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 23. mars 1918 i Fredrikstad
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 8. mars 1914 i Bodin
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Stuert
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 31. mai 1893 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 6. februar 1908 i Tønsberg
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros / Skytter
      Skjebne
      Død
    • Detaljer
      Født 27. august 1924 i Ware
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Lemper
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 28. juni 1881 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 24. juli 1920 i Sheringham
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Kanoner
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 16. august 1907 i Stavanger
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      3. maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 8. april 1895 i Kværnes
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1.Maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. oktober 1923 i Rolvsøy
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fyrbøter
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 7. desember 1912 i Fjell
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros / skytter.
      Skjebne
      Død.
    • Detaljer
      Født 12. juni 1920 i Sandar
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet