Informasjonen nedenfor vedr. skip i Nortraships flåte er direkte avskrift av orginalkilden 'Sjøforklaringer fra andre verdenskrig (1940-1945)'. Informasjonen her er fra sjøforklaringer holdt under og rett etter krigen og kan derfor avvike noe fra den øvrige kvalitetssikrede informasjonen i Krigsseilerregisteret.
- Dato
- 15. mai 1942
- Posisjon
- N. 16 grad 56 min. W. 53 grader 14 min.
- Årsak
- Torpedert [av tysk ubåt]
- Last
- Stykkgods
- Reiserute
- New York - Cape Town - Alexandria
- Mannskapsliste
- Komplett
- Savnet
- 0
- Fanget
- 0
- Reddet
- 31
- Omkommet
- 2 [2]
- Dato
- 7. juli 1942
- Sted
- New York
- Administrator
- Visekonsul S. Klingenberg
Referat
...
Fremsto skipsfører Nils Kaltenborn, somforklarte at han var fører av M/S "Siljestad" ... "Siljestad" avgikk den 6. mai fra New York med enladning stykkgods for Alexandria via Capetown. Skipet var ved avreisen i enhver henseende i fullt sjødyktig stand. Kapteinen hadde ikke anledning til å fremlegge skipets journal som var gått til bunds med skipet, men han fremla en rapport ...
...
Kapteinen henholdt seg til det i rapporten anførte og forklarte videre at skipet hadde vært mørklagt under hele reisen og at redningsutstyret var i forskriftsmessig stand. På spørsmål om hvorledes det var blitt forholdt med skipets konfidentielle bøker svarte kapteinen at disse alle lå i en gjennemhullet pose med vekter således at de må være gått til bunds med skipet. Kapteinen uttalte videre at redningsarbeidet var foregått i god orden og uten vanskeligheter av noen art.
...
... 1. vidne, styrmann Bjerkseth, som forkalrte at han hadde vakt på broen da eksplosjonen inntraff. Han hadde intet usedvanlig eller mistenkelig sett på sjøen forut for torpederingen. Vidnet forklarte at han ved eksplosjonen ble slått halvveis i svime men kom til seg selv i løpet av et par minutter og gikk deretter ned til båtdekket og kom seg i livbåten. Vidnet uttalte at redningsarbeidet foregikk i go orden. Vidnet forklarte videre at skipet var i forskriftsmessig stand.
...
Fremsto 2. vidne, matros Haugland, som forklarte at han sto til rors da torpedoen rammet skipet. Vidnet hadde ikke sett eller hørt noe mistenkelig på sjøen under vakten. Ved eksplosjonen ble vidnet slått halvveis i svime. Da han kom til seg selv gikk han til sin livbåt og begynte å gjøre klar til å låre denne. Redningsarbeidet gikk bra. Vidnet forklarte at skipet hadde vært møklagt under hele reisen.
...
Fremsto 3. vidne, matros Svellingen, som forklarte at han hadde utkik og sto på st.b. side av broen da eksplosjonen inntraff. Han hadde intet usedvanlig hørt eller sett på sjøen. Vidnet løp straks ned til båtdekket og kom seg i sin livbåt. Vidnet forklarte at skipet hadde vært mørklagt under hele reisen og at redningsutstyret var i god stand.
...
Kapteinens rapport opplestes deretter for 1ste - 3dje vidne, hvilke samtlige erklærte at de intet hadde å bemerke til sammes innhold, hvoretter de undertegnet den.
...
Utdrag fra dekksdagbok
Kapteinens rapport
Kl. 4.00 den 6/5 avgikk skipet fra New York med los ombord. Kl. 6.00 kvitterte losen ved Ambrose Fyrskib. Dyptgående var da F. 18' 0" A. 23' 0". Skipet har full last av stykkgods, og også høydekkslast.
De av kontrollen oppgitte kurser, ruter og innstrukser blir nøye fulgt. Middag den 14/5 var skipets observerte posisjon N. 16 grad 56 min. W. 53 grader 14 min.
Kl. 21.30 den 14/5 traff en torpedo skipet på b.b. side omtrent rett under broen. Maskinen ble straks etter stoppet av maskinmesteren ved anordning fra dekk. På broen var 3dje styrmann A. Bjerkseth og matros Haugland var tilrors. I st.b. pillbox var matros Svellingen på utkikk. 1ste og 2nen styrmann var tilkøys under eksplosjonen, de våknet begge opp i en vrakhaug, men kom seg ut noenlunde uskadt, 2nen styrmann gjennom veggen til neste lugar. Kapteinen som satt i sitt kontor fikk skaper og panelvegger veltende over seg og fikk sitt høyre ben voldsomt forslått, samt venstre fotvrist forslått og et dypt hakk over venstre mellemhånd. Døren ble blokert, men kapteinen kom seg etter en tids forløp ut gjenno en 10" lysventil. Da han kom ned på underbroen ble st.b. forre båt, som var den siste som forlot skipet, netopp låret. Han kom seg ned i denne, og 2nen styrmann som var igjen på dekket så etter over på b.b. side. Da han ingen så kom han ned og livbåten satte av fra skipet med 18 mann ombord.
B.b. forre livbåt ble delt i to under eksplosjonen. 3dje styrmann og noen mann satte ut motorbåten som var b.b. aktre båt. 1ste styrmann og noen mann satte ut styrbords aktre båt. Det viste seg at motorbåten også var ødelagt av eksplosjonen, og disse folkene ble tatt over i 1ste styrmannens båt, som da hadde 13 mann. Lettmatros Frank Schuller og matros Sigvart Johannesen savnedes. Schuller ble sist sett av 3dje styrmannens folk i motorbåten. Han var da på vei ned skipssiden i en av livlinene. Han hoppet ikke i sjøen på oppfordring da motorbåten straks ble fyldt av vann og fangelinen brakk. Sigvart Johannesen og Olaf Ellefsen hoppet ut over akterenden etter å ha hevet ut en liten flåte. Johannesen rakk ikke fram til flåten.
Kl. 22.00, en snau halvtime etter eksplosjonen reiste skipet seg nesten loddrett og gikk ned med baugen først. U-båten kom da tilsyne og spurte om skipets navn og nasjonalitet. Dette fikk han, og oppgav deretter at nærmeste land var Barbados 252 grader 420, så forsvant den.
Ekstra utstyr, vann og proviant ble nå tatt fra flåtene og den ødelagt motorbåt og kapteinens båt med 18 mann og 1ste styrmannens båt med 13 mann begyndte seilasen med kurs V.S.V. Begge båter hadde dobbelt seilføring.
Neste dag den 15/5 kl. 9.30 gikk ombord i S/S KUPA (Jugoslav) som kom rett mot livbåtene. Kapteinen der tilbød oss å gå med til Cape Town, men ingen hadde lyst til dette, og det ble bestemt at båtene skulle fortsette seilasen igjen kl. 15.30. I mellomtiden fortsatte S/S KUPA sin kurs med SILJESTAD's båter oppheist et stykke på skipssiden om st.b. SILJESTADS båter fikk nå endel ekstra utstyr, og proviant og mannskapet fikk middag ombord.
Kl. 14.30 samme dag rammet en torpedo S/S KUPA på b.b. side i Nr. 1 luke. SILJSTAD's båter ble straks låret med de fleste av mannskapene. 1ste styrmannens båt ble herunder delvis fyldt, men kom seg klar. Noen kom seg på flåter, andre i vannet. Ca. kl. 14.50 sank S/S KUPA med baugen først. Begge KUPA's store livbåter kom seg klar. Endel mannskaper ble nå tatt opp av vannet og fra flåter, og det viste seg at alle var reddet. U-båten kom tilsyne etter at skipet var gått ned, og oppholdt seg en tid i nærheten.
Ca. kl. 17.00 var båtrene klare og kursen sattes for Barbados. I kapteinens båt var 20 mann og 1ste styrmannens båt var 11 mann. S/S KUPAS MANNSKAP var fordelt i to livbåter. I løpet av natten kom båtene fra hverandre, og kapteinens båt så intet inntil kl. 2 den 18/5.
Den 18/5 da italiensk S/S ACOLA ble stoppet ved bruk av blålys. S/S ACOLA var fullt opplyst og på vei til Las Palmas, den hadde britisk kontroll mannskap ombord.
På tilbud om å bli tatt med til Las Palmas tok følgende tre britiske imot: Benjamin Pratt, James Mallins og Malcoms Harrison. Etter å ha fått rikelig med vann, proviant, sigaretter, posisjon og karter etc. fortsatte seilasen med 17 mann.
Kl. 8.30 den 20/5 fikk se land på b.b. side og kl. 17.00 smme dag landet alle mann i god behold på Barbados.
P. Svellingen, Matros
Leif Haugland, Matros
A. Bjerkseth, 3dje styrmann
N. Kaltenborn, Kaptein
Mannskap (33)
- Detaljer
- Født 16. mars 1920 i Laksevåg
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Smører
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 25. januar 1916 i Helgeroa
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 3. Styrmann
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 28. januar 1917 i Sandar
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Tømmermann
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Olaf Ellefsen
- Detaljer
- Født 14. august 1923 i Nøtterøy
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 8. mai 1905 i Larvik
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 3. maskinist
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 16. september 1921 i Glemmen
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 6. september 1919 i Oslo
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Motormann
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Malcolm Harrison
- Detaljer
- Født 4. juni 1923 i Woodsette, Chester, England
- Nasjonalitet
- Storbritannia
- Stilling
- Messegutt
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 19. april 1917 i Kristiansand
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skjebne
- reddet
- Navn
- Arne Håland
- Detaljer
- Født 11. november 1920 i Nærbø
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Lettmatros
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 15. september 1922 i Hvaler
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 7. juni 1913 i Ø. Sandsvær
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Lettmatros
- Skjebne
- Død
- Detaljer
- Født 3. juli 1902 i Lier
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Maskinassistent
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 17. juli 1920 i Stavanger
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Smører
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 1. april 1898 i Kabelvåg
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Karl G. Karlson
- Detaljer
- Født 7. mars 1917 i Vimmerby
- Nasjonalitet
- Sverige
- Stilling
- Motormann
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 24. august 1915 i Vaale pr. Tønsberg
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Motormann
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 11. april 1918 i Herøy
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros / skytter
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Josef Lie
- Detaljer
- Født 14. juli 1909 i Holmsbo
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Stuert
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 19. februar 1920 i Harstad
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Båtsmann
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Arne Lyster
- Detaljer
- Født 15. april 1909 i Kristiansund
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 2. maskinist
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- James P. Malins
- Detaljer
- Født 9. september 1925 i Liverpool
- Nasjonalitet
- Storbritannia
- Stilling
- Dekksgutt
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Kjell Markussen
- Detaljer
- Født 9. juni 1904 i Sandefjord
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 1. Styrmann
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 30. august 1895 i Sandar
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 1. maskinist
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 11. januar 1918 i Sandefjord
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros / skytter.
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 21. november 1915 i Oddernes
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skjebne
- Navn
- Benjamin Path
- Detaljer
- Født 6. august 1924 i Liverpool
- Nasjonalitet
- Storbritannia
- Stilling
- Maskingutt
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 28. august 1911 i Vestvågøy
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Smører
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 23. juli 1902 i Fjære, Grimstad
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 2. Styrmann
- Skjebne
- Reddet
- Navn
- Henrik Petterson
- Detaljer
- Født 11. september 1895 i Helsingborg
- Nasjonalitet
- Sverige
- Stilling
- Kokk
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 23. november 1921 i Moen, Drolsum, Modum
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Lettmatros
- Skjebne
- Død
- Navn
- Bernhard Smith
- Detaljer
- Født 17. august 1923 i Liverpool
- Nasjonalitet
- Storbritannia
- Stilling
- Byssegutt
- Skjebne
- Reddet
- Detaljer
- Født 28. august 1920 i Herdla
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros
- Skjebne
- Reddet