Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen nedenfor vedr. skip i Nortraships flåte er direkte avskrift av orginalkilden 'Sjøforklaringer fra andre verdenskrig (1940-1945)'. Informasjonen her er fra sjøforklaringer holdt under og rett etter krigen og kan derfor avvike noe fra den øvrige kvalitetssikrede informasjonen i Krigsseilerregisteret.

Sjøforklaring 1939-1945
Dato
26. september 1940
Posisjon
Atlanterhavet, 55.32 N, 24.35 W
Årsak
Torpedert [av tysk ubåt]
Last
Ballast
Reiserute
Liverpool - New York
Mannskapsliste
Komplett
Savnet
0
Fanget
0
Reddet
36
Omkommet
0 [0]
Dato
7. oktober 1940
Sted
New YOrk
Administrator
Visekonsul Einar Ulstrup

Referat

    ...

    Fremstod skipsfører Einar Hansen, som forklarte, at han var fører av M/T "Tancred" av Tønsberg. Besetningen utgjorde 36 mann, inkludert føreren. "Tancred" avgikk fra Liverpool den 21. september d.å., og var ved avreisen i enhver henseende i fullt sjødyktig stand. Komparenten fremla en rapport angående de på reisen inntrufne begivenheter. ...

    ...

    Kapteinen henholdt seg til det i rapporten anførte og forklarte videre at han hadde slengt seg på sofaen i sin lugar ca. en halv time før skibet ble torpedert. Han hadde vært på dekk like forut for å se på været og siktbarheten, og la da ikke merke til noe usedvanlig. Der var ennu mørkt. Været var pent. Da torpedoen eksploderte, ble han slengt av sofaen. Han fikk slengt på seg en jakke og vest og sprang rett ut på dekk. Der møtte han styrmannen som kom ned fra broen. Styrmannen hadde allerede gitt ordre om å sette båtene på vannet, og mannskapet var iferd med å sette dem ut.- Noen minutter senere var båtene på vannet og hele mannskapet i god behold ombord i dem. Båtene hadde vært utsvinget siden skibet gikk fra Liverpool.- Der var ingen feil eller mangler ved skibets forfatning ved avgang fra Liverpool og instrumenter og den øvrige utrustning var i full orden. Redningsredskapene var i forskriftsmessig stand, og samtlige av besetningen hadde fått utlevert redningsvest ved avgangen fra Liverpool. Redningen foregikk i pent vær og var ikke forbunnet med fare for menneskeliv bortsett fraden fare skibet utsatte seg for ved å stoppe i farvann hvor det kunde tenkes at der vilde være undervannsbåter.- Da kapteinen kom ombord igjen etter at han hadde vært i livbåten fant han skibet så sterkt ramponert og i såpass synkeferdig tilstand at det ingen mulighet var for å forsøke å holde det flytende.- Forøvrig kunde ikke kapteinen gi opplysning om noe annet av interesse vedrørende torpederingen. Der var ingen identifikasjonsmerker å se på undervannsbåten. Bisitterne hadde intet å bemerke til førerens forklaring og hadde ingen spørsmål de ønsket å stille.

    ...

    ... 1. vidne styrmann Bache, som forklarte at det var han som hadde skrevet den fremlagte raapport angående "Tancred"s torpedering. Vidnet henholdt seg til det i rapporten anførte og forklarte at han hadde vakt på broen da skibet ble torpedert. Der ble zig-zagget like til skibet ble torpedert, og der hadde ikke vært noe å se før eksplosjonen inntraff. Da eksplosjonen inntraff sprang vidnet ned i bestikklugaren for å finne skibets journal, men det var umulig å komme inn i den. Deretter gikk han ned på undre bro for å se om kapteinen var ilive. Han møtte kapteinen i døren som fører inn til hans lugar, hvoretter han sprang til båtdekket. Endel av besetningen var allerede kommet i båtene og resten kom løpende til. Noen minutter senere var båtene på vannet. Der var ingen feil eller mangel ved skibets forfatning ved avgang fra Liverpool og instrumenter og den øvrige utrustning var i full orden. Redningsredskapene var i forskriftsmessig stand. Der var 3 mann på vakt foruten vidnet selv. Det var matros Nils Knutsson og lettmatros Harald Gundersen og dekksgutt George Jeffries. Vidnet kunde ikke gi opplysning om noe annet av interesse vedrørende ulykken. Undervannsbåten som senket "Tancred" hadde kanon på dekket, og så ut til å være av en stor type. Der var ingen identifikasjonsmerker på den. Bisitterne hadde intet å innvende til vidnets forklaring og hadde ingen sprørsmål de ønsket å stille.

    ...

    Fremstod 2. vidne, 2. maskinist Holst som forklarte at han hadde lest den fremlagte rapport om "Tancred"s torpedering, og at han ikke hadde noe å innvende på rapportens innhold. Vidnet hadde vakt i maskinen da "Tancred" ble torpedert. Han hadde hørt et smeld, hvoretter lyset gikk ut med det samme. Han skjønte der var noe ekstraordinært iveien og stoppet begge maskinene. Deretter sprang han og hentet sin livvest i sin lugar og derfra sprang han til livbåten. Vidnet kunde ikke gi opplysning om noe annet av interesse vedrørende ulykken. Bisitterne hadde ikke noe å innvende til vidnets forklaring, og hadde ikke noen spørsmål de ønsket å stille.

    ...

    Fremstod 3. vidne, matros Knutsson, som forklarte, at han hadde lest den idag fremlagte rapport om "Tancred"s torpedering. Han hadde ingenting å innvende til sammes innhold. Vindet stod tilrors da "Tancred" ble torpedert. Der hadde ikke vært noe usedvanlig å se før eksplosjonen inntraff. Han hørte en kraftig smeld og beskyttelses-concriten som var bygget opp for beskyttelse av vaktmannskapet falt delvis sammen. Han ble slått overende av lufttrykket etter eksplosjonen og sprang deretter straks til livbåten. Der ble ikke begått noen feil ombord i "Tancred", og alt gikk bra med redningen. Forøvrig kunde ikke vidnet meddele noe annet av interesse vedrørende ulykken. Bisitterne hadde ikke noe å innvende mot vidnets forklaring og hadde ingen spørsmål de ønsket å stille.

    ...

    Utdrag fra dekksdagbok

    Rapport vedrørende m.s. "TANCRED"s reise og torpedering.

    21/9/40, kl. ca. 11.25, 10.25 gmt avgikk Mersey River Liverpool med los ombord. Dypg. avg. F.9'6", A.16'10". Skibet var ved avgang i fuldt sjødyktig stand og i ballast, med ca. 1200 tons vannballast og 458 tons bunkersolje inne.

    Kl. ca. 13.17, 12.17 gmt. kvittertes losen ved Bar fyrskib og man gikk inn i konvoy og fulgte denne igjennem Irskesjøen og nordenom Irland. Gunstige værforhold.

    På morgensiden den 25/9 forlot eskorten konvoyen og s.s. "NOVA SCOTIA" fortsatte fremdeles som lederfartøy av konvoyen. Ved middagstiden den 25/9 blev der heist signaler fra lederen om å slutte med sig-sag og skibene blev derefter beordret om å gå til sine respektive bestemmelsessteder, hvorefter konvoyen oppløstes, man var da på ca. Nord 54 grader 30 minutter, Vest 20 grader 20 minutter.

    I løpet av eftermiddagen samme dag blev der observert at 2 båter fra samme konvoy blev torpedert, og en tredje angrepet, "TANCRED" fortsatte for full fart med kurs, til de av Navy kontr. opgitte punkter, og der blev samtidig sig-saget, da det var u-båter i farvannet.

    I grålysningen den 26/9 kl. ca. 4.37, 7.07 gmt. blev "TANCRED" truffet av en torpedo midt i nr. 2 luken om B.B. Omtrentlig posisjon var da Nord 53 grader, 32 minutter, Vest 24 grader, 35 minutter. 3 livbåter blev satt på vannet med alle mann ombord, og der blev rod ett stykke fra skibet og fikk livbåtene samlet. Det viste sig at ingen av mannskapene var kommet til skade ved torpederingen.

    Efter en tids forløp åpnet u-båten ild mot bredsiden av "TANCRED", som holdt sig flytende, og beskøt det med ca. 20 skudd, u-båten blev da observert i overvannstilling og forsvant i vestlig retning efter endt skytning.

    Ved torpederingen blev radiostasjonen totalt ødelagt, og som følge herav blev intet S.O.S. utsendt.

    Da "TANCRED" fremdeles holdt sig flytene, gikk kapteinen med frivillig mannskaper tilbake til vraket med motorlivbåten for å hente mere proviant og en livbåt, samt skibets journaler og andre nødvendige papirer. Ved ombordkomsten viste det sig at husene på broen samt bestikkhuset og radiostasjonen var så sterkt ramponert, at nevnte journaler og papirer var gått tapt.

    Livbåtene holdt sig ved vraket ca. 1 n.m. av, inntil dette sank.

    Det blev da satt seil i alle livbåtene og kursen lagt østover, samtidig blev der passet på å være i sikte av hverandre.

    Kl. ca. 4.20 om morgenen den 27/9 blev man opdaget av et fartøy (der senere henviste sig å være m.s. "TRICOLOR" av Tønsberg). Der blev morset S.O.S. til fartøyet fra livbåtene og en rakett sendt opp, på hvilket det blev besvart fra fartøyet.

    I dagbrekket la m.s. "TRICOLOR" bi og tok opp mannskapene fra "TANCRED", posisjonen var da ca. Nord 53 grader, 52 minutter, vest 23 grader 7 minutter. Kl. ca. 5.50 var alle mann berget ombord i m.s. "TRICOLOR" hvor man fikk den beste mottagelse og forpleining.

    m.s. "TRICOLOR" fortsatte strakst sin reise for full fart efter endt bjergning.

    E. Hansen, Master

    Mannskap (37)

    • Detaljer
      Født 30. desember 1909 i Husø pr. Tønsberg
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Stuert
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 27. januar 1910 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. mai 1892 i Sandefjord
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. september 1923 i Wallasey
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Messegutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 27. september 1898
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 18. februar 1920 i Haugesund
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Motormann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 1. juli 1918 i Lesja
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. september 1906 i Kristiansand
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. februar 1913 i Bærum
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      3. styrmann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 21. juni 1917 i Værøy
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Telegrafist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. januar 1923 i Brevik
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Salonggutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 28. november 1904 i Tveit
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 19. oktober 1896 i Horten
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      1. Maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. mai 1878 i Frøya
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Fører
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 23. juli 1901
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 1. april 1916 i Tysfjord
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Motormann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 15. oktober 1922 i Wallasay
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Dekksgutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Motormann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 12. januar 1915 i Halden
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 1. januar 1913 i Hurum
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 7. september 1917 i Hollyhead, UK
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Maskingutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 8. juli 1915
      Nasjonalitet
      Flagg for Sverige
      Sverige
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 6. januar 1909 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      2. Maskinist
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 12. juni 1915 i Oslo
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 16. juni 1916 i Lamvik, Korsfjord, Alta
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 6. desember 1923 i Liverpool
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Byssegutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 8. mars 1917 i Ålesund
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Smører
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 19. juli 1884 i Lund, Sverige
      Nasjonalitet
      Flagg for Sverige
      Sverige
      Stilling
      Elektriker
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 30. mai 1890 i Trøndelag
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Tømmermann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 27. januar 1920
      Nasjonalitet
      Flagg for USA
      USA
      Stilling
      Lettmatros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 25. januar 1892 i Risør
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Tømmermann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Nasjonalitet
      Flagg for Storbritannia
      Storbritannia
      Stilling
      Dekksgutt
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 2. august 1914 i Risør
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Motormann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 24. januar 1915 i Masfjord
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Motormann
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 4. april 1910 i Flatråker, Tysnes
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Matros
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 15. april 1908 i Bergen
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      Kokk
      Skjebne
      Reddet
    • Detaljer
      Født 11. mai 1924 i Åse, Klepp
      Nasjonalitet
      Flagg for Norge
      Norge
      Stilling
      smører
      Skjebne
      Reddet