Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Olav Anfinsen Drange

Flagg for Norge
Født
14. desember 1909
Død
15. februar 1972
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Sveio
Bosted
Haugesund
Relasjon til fylke
Hordaland/Bergen
Har stillinger
Annet
Deltok i 2. verdenskrig

Ex gratia-arkivet:

Registreringsnummer under krigen: London 12847, New York 12355.

Gift med: Jenny Drange, Haugesund.

Hjem til Norge med "Bretagne" fra Newcastle 18.9. 1945.

Sveio i Krig:

"Samuel Bakke" var commodore - skip i konvoien OB 290 den 26. februar 1941. Konvoien var på 39 skip da U-båt 47 med kapteinløytnant Prien gjorde sin siste triumf, han senket 3 skip og skadet et. Så tilkalte han fly, de klarte å senke syv båter og skadet fire. "Samuel Bakke" ga rapport til admiralitetet om det han med selvsyn hadde sett. En formasjon av fiendtlige fly hadde gått til angrep på ving kolonnene og senter kolonnen, der "Samuel Bakke" gikk først. Om bord i "Samuel Bakke" hadde de to Hotckiss maskingevær og en firetoms kanon, med dette skytset traff de et fly i understellet. Selv fikk de en bombe i forkant av 4 luken som skrenset mot en jernstøtte under bommen, laget en bulk i dekket, rikosjetten gikk mot bysseskottet, forsvant over rekken og detonerte i sjøen. Flyene sin mitraljøseild hadde laget mange merker, men ingen om bord ble direkte skadet. Det indre av byssen var skadet. Der var ikke stuerten da det skjedde - derimot fikk 2. styrmannen som oppholdt seg der noen skrammer.  "Samuel Bakke" var commodore skip flere ganger."

Den 8 mars 1941 forsøkte kapteinløytnant Günter Prien med sin U-47 å komme inn i konvoi OB 293, men ble overasket i overflatestilling av jageren "Wolverine" som vant duellen.

Kilder

RA/S-3545/G/Gg

Sveio i krig (1995) av Torleif Høgestøl.

RA/S-3545/G/Gi/L0004

AV/SAST-A-102007/F/Fb/Fbb/L0013, Haugesund sjømannskontor

Mønstringer (2)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Stuert
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 17.1.1940
    Avmønstring
    Havn: Liverpool, Lancashire, England
    Dato: 10.9.1945
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Stuert
    Påmønstring
    Havn: Haugesund
    Dato: 22.10.1938
    Avmønstring
    Havn: Gøteborg, Västra Götaland, Sverige
    Dato: 11.12.1939

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (2)

    Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

    Bilder (0)

    Dokumenter (0)

    Vi har ikke registrert noen vedlegg