Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.
Owe Nielsen
- Født
- 21. november 1920
- Død
- 27. september 1940Årsak: Krigsforlis
- Foreldre
- Kjønn
- Mann
- Nasjonalitet
- Norge
- Fødested
- Lillesand
- Bosted
- Lillesand
- Relasjon til fylke
- Aust-Agder
- Flåtetilhørighet
- Tilknyttet mønstringsdistrikt
- Har stillinger
- Kokk
- Sjøforklaring 1939 - 1945
- Annet
- Deltok i 2. verdenskrig
Londonregisteret:
Registernummer under krigen: London 1171.
Klippet fra boken "SEILAS FOR FRIHET" utgitt av Fædrelandsvennen i Kristiansand .
Var kokk ombod på D/S ASGERD , en mindre båt på vel 2000 tonn som seilte på Nord Atlanteren. I september 1940 gikk "Asgerd" fra Methil i Skotland og sluttet seg til en vestgående konvoi. Det blåste opp til styggvær, og ASGERD greide ikke å følge konvoien. Skipet forsvant med alle mann, og det synes å komme klart fram av tyske kilder at ASGERD ble torpedert av den tyske ubåten U 137. Med ASGERD mistet 17 mann livet, blant dem kokk Owe Nilsen.
Kilder
RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0082
Våre Falne
RA/S-3545/G/Gi/L0011
SAK/2031-0014/F/Fb/L0006, Lillesand mønstringskrets
Mønstringer (3)
- Skip
- D/S Asgerd
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- 1. Kokk
- Påmønstring
- Havn: Lillesand
Dato: juni 1940 - Avmønstring
- Havn: Omkom ved flyangrep
Dato: 27.9.1940
- Skip
- D/S Benwood
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Kokk
- Påmønstring
- Havn: Bergen
Dato: 30.12.1939 - Avmønstring
- Havn: Ukjent
Dato: juni 1940
- Skip
- D/S Benwood
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Ukjent
- Påmønstring
- Havn: Om bord pr.
Dato: september 1939 - Avmønstring
- Havn: Bergen
Dato: 30.12.1939
Reiser
Tjenestesteder (0)
Utmerkelser (1)
Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner
Bilder (1)
Dokumenter (0)
Vi har ikke registrert noen vedlegg