Norske sjøfolk på utenlandske handelsskip i de arktiske konvoiene (1941-1945)*
De arktiske konvoiene, ofte kalt Murmanskkonvoiene, startet kort tid etter Nazi-Tysklands angrep på Sovjetunionen 22. juni 1941. I tillegg til handelsfartøy fra Sovjetunionen var det i starten en god del Panamaskip som seilte i de arktiske konvoiene, sammen med skip fra vesteuropeiske land. Etter USA kom med i krigen seilte de fleste skipene i denne farten med amerikansk eller britisk flagg. Det seilte også ni norske handelsskip i de arktiske konvoiene. For å lese mer om historien til de arktiske konvoiene, trykk her.
Flere norske krigsseilere seilte på utenlandske allierte handelsskip i andre verdenskrig. I Krigsseilerregisteret registrerer vi fartstid også på denne gruppen. Dette er dog gjort i et mindre omfang og ikke gjennom et systematisk arbeid. Derfor vet vi at det eksisterer mangler, og det reelle tallet på antall norske sjøfolk på utenlandske handelsskip i de arktiske konvoiene er derfor sannsynligvis høyere enn det som presenteres her.
I denne artikkelen har vi samlet alle sjøfolk i Krigsseilerregisteret med registrert påmønstring på et utenlandsk handelsskip og alle utenlandske handelsskip med påmønstret norsk mannskap, da skipene deltok i de arktiske konvoiene.