D/S Karlander

Other names
ex Visna, ex Frolund
Call sign
LDDS
Class
DNV 1A1
Shipping company
Wilkens,H.Th.,Fredrikstad
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Nylands Værksted, Kristiania/Oslo
Build year
1914
Yard number
242
Month of delivery
Desember

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Attacked from air, 14.5.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.843
Net tonnage:
1.092
Deadweight:
3.000

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 224
Speed:
10

Dimensions

Length:
265.0'
Beam:
42.1'
Draft:
18.9'
  •  

    HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    12/1914: Levert som FROLAND til Svenning Svenningsen m.fl., Arendal 
    00/1915: Solgt til D/S Valkyrien A/S ( L.Severin Skougaard ) Kristiania, nytt navn  VISNA
    00/1917: Solgt til Friis & Lunds Rederi A/S ( F. Friis & C.O. Lund ) Drammen
    09/1925: Solgt til Rederi A/S Henneseid ( Thoralf Holta ) Porsgrunn
    12/1928: Solgt til Skibs A/S Karlander ( H.T. Wilkins & Co.A/S) Fredrikstad, nytt navn  KARLANDER
    05/1941: Flybombet den 14/5 i konvoi fra Hull til Curacao i ballast. Vraket ble senket av
                    HMS CAMPANULA i pos. N 55.36', W 13.24'

    Den 14. mai 1941 kl. 1020 ble utgående konvoi OB 321 angrepet av 2 Focke Wulf i posisjon 55 36 N og 13 24 W. Det ene flyet kom i lav høyde inn over konvoien fra babord side og siktet seg inn mot KARLANDER. Kaptein Gerhard Reichelt, på reise fra Hull til Curacao i ballast. KARLANDER hadde litt luftvern og forsvarte seg med dette, og der kan tenkes at ildgivningen gjorde flygeren tilstrekkelig usikker til at siktet hans ikke ble så godt som der kunne ha vært. Bombene traff ikke direkte, men den ene detonerte to fot fra babord side og slo inn skipets bunnventil. Vannet fosset inn i maskinen som straks ble stoppet. Livbåtene ble gjort klare, og da der var på det rene at skipet ikke kunne berges selv om det holdt seg oven vannet en lang stund, gikk alle fra borde og ble tatt opp av redningsskipet "Zaafaran". Tre timer senere meldte korvetten HMS Campanula at den hadde senket KARLANDER med kanonild.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/karlander.html

    Shipwreck location

    Latitude: 55.6
    Longitude: -13.4