Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo
Olav Albertsen Joleik. Copyright: Ukjent fotograf / ARKIVET freds- og menneskerettighetssenter

Olav Albertsen Joleik

Månedens krigsseiler april 2026 er Olav Albertsen Joleik. Han ble født i 1907 i Lusambo, Kongo av Albert Joleik og Wanga Djesa. Olav vokste opp i Sunnfjord og seilte i handelsflåten under heile krigen. Faren Albert var offiser i Leopold IIs hær i Fristaten Kongo mellom 1905 og 1908. Etter tjenesten tok han med seg Olav heim til Norge. Wanga forble i Kongo. Seinere søkte Olav til offisersutdannelse, men fikk avslag fordi han ikke var «reinrasa nordmann». Under krigen seilte han som matros i handelsflåten over Atlanterhavet, og deltok blant annet i invasjonen av Normandie i 1944.

Olav Joleik var sønnen til Albert Joleik og Wanga Djesa. I Norge var Albert utdannet lærer, men fikk 15 avslag på søknader til lærerjobber i Norge. Den 16. gikk til hæren i Fristaten Kongo, og der fikk han ja. På denne tida var Kongo det private eie av Leopold II av Belgia. Hans styre brukte tvangsarbeid og vold til å utnytte kongoleserne og råvarene i Kongo til sin egen berikelse. Som offiser i denne hæren var dermed Albert, sammen med rundt 150 andre nordmenn som gjorde tjeneste i kolonien, med på dette imperialistiske prosjektet.

I sin tid i Kongo ønsket Albert seg ei kone og gikk til en lokal høvding. Han gifta seg med Wanga Djesa og sammen fikk de Olav i 1907. Året etter var Alberts kontrakt over og han reiste heim til Norge med Olav. Wanga ble igjen i Kongo, siden hun ikke våget å bli med på den lange reisen over havet. Etter de ankom Norge, ble Olav plassert hos sine besteforeldre på familiegården i Sunnfjord.

Olav mønstret på i handelsflåten i 1937, etter han giftet seg med Laura Bjørnset. Det var dårlige kår i Norge på 30-tallet, og som mange sjøfolk seilte Olav ut for å skaffe inntekt til familien. Han hadde tidligere gjort militærtjeneste og søkt til offisersutdannelsen. Men han fikk avslag på søknaden siden han ikke var «reinrasa nordmann».

De første krigsårene seilte Olav på diverse skip i handelsflåten. Et av disse var M/T Sandanger. Som lettmatros her var Olav med på å frakte drivstoff til Storbritannia etter Frankrikes fall sommeren 1940. Den norske tankflåten var heilt sentral i å holde Storbritannia gående i disse månedene.

Til Bergens Tidene sa han i 1981: «Ein gong hadde eg ferie i Liverpool ei veke, men der var så mykje bombing og spetakkel at eg var glad at eg kom meg til sjøs igjen».

Heime i Norge visste Laura, som de fleste krigsseilerkoner, ingenting om Olav var ikke live eller ei. Olav skal ha tenkt på Laura og barna ofte. Sjømannspresten i London forteller at Olav en dag viste han et bilde av familien. Etter en stund sa Olav at «Det er de eg seiler for». Han ga så presten en bunke med pengesedler for å ta vare på og etter hvert sende til familien.

Olavs lengste opphold var på D/S Torfinn Jarl, fra 1942 til krigen slutt. Her seilte han blant annet med forsyninger til den allierte frigjøringen av Nord-Afrika og under invasjonen av Normandie i 1944. Under sistnevnte var Olav med på 22 turer med bensin.

Etter krigen beskreiv Olav opplevelsene som ei «forferdelse av ei tid. Men eg var heldig.»

Som mange krigsseilere, fikk ikke Olav komme heim før lenge etter krigens slutt. Han gikk i land i Sandefjord mai 1947, etter åtte år i utlandet. I ettertid snakket han lite om krigsopplevelsene sine.

Olavs unike afrikanske bakgrunn er et tydelig eksempel på det store mangfoldet av sjøfolk som seilte i den norske handelsflåten.

Olav Albertsen Joleik døde i 1999, 92 år gammel.

 

Kilder:

Bjarne Myrstad. «Olav Joleik – ein mørk sunnfjording med lyst sinn». Bergens tidende, 17. september 1981.

Gerfinn Eithun. «Eit portrett av kongofararen Albert Joleik». I Nordmenn i Afrika – afrikanere i Norge. Red. Kjerland, K. A. og Bang, A. K, 2002. S. 209-216.

Idar Stegane. «Olav Joleik». I Nordmenn i Afrika – afrikanere i Norge. Red. Kjerland, K. A. og Bang, A. K, 2002. S. 273-278.

https://www.historiskmuseum.no/utstillinger/utstillingsarkiv/kongospor/kongospor/norske-kongofarere/albert-joleik/

https://snl.no/DR_Kongos_historie#-Kolonitid

Denne artikkelen er skrevet av Eirik Solgård Jakobsen og er sist revidert 24.04.2026.

Les mer om Olav Albertsen Joleik på hens profilside
Olav som barn, sammen med foreldrene Wanga og Albert Copyright: Ukjent fotograf / "Nordmenn i Afrika - afrikanere i Norge"